Stary Cmentarz Tarnowski
  Stary Cmentarz Tarnowski  
   
Aktualnosci
Teofil Adamski - Pas II / 43
Teofil Adamski
Grobowiec Polityńskich i Mülldnerów - XIV / 15
patrz sławni ludzie >
Karol Polityński
Teodor Kozel - Pas II / 36
Teodor Kozel
Zygmunt Laskowski - XVI / 2
Zygmunt Laskowski
Jan Leniek - XX / 4
patrz sławni ludzie >
Jan Leniek
Franciszek Lorber - XIV / 2
Franciszek Lorber
Helena Sipierzanka - II / 11
patrz sławni ludzie >
Helena Sipierzanka
Tadeusz Tertil - XX / 12
patrz sławni ludzie >
Tadeusz Tertil
Pelagia Tyssowska - XIV / 13
patrz sławni ludzie >
Pelagia Tyssowska

Styczeń 2013

2013-01-21

Komitet Opieki nad Starym Cmentarze podjął uchwałę o uczczeniu 150. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Wytypowano do remontu w 2013 r. trzy nagrobki powstańców styczniowych z tzw. Kwatery Powstańczej.
Kwatera Powstańcza jest tarnowskim campo santo.

W 1891 r. ze składek społeczeństwa miasta Tarnowa i powiatu ufundowano w tej kwaterze Kopiec Powstańców. Był to bliźniaczy kopiec do tego, jaki znajduje się na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie. Odtąd kwatera ta stała się miejscem pochówków bohaterów, którzy zginęli lub walczyli w obronie Ojczyzny. Spoczywają tu powstańcy z 1830, 1846, 1863, legioniści z 1914 r., żołnierze Armii Krajowej. Kwatera ta jest od pokoleń miejscem szczególnym dla tarnowian.

Poniżej zamieszczamy fotografię Kopca. Zamieszczamy także dwa zdjęcia jakże smutne. Na zdjęciach tych widać wiązankę kwiatów wstydliwie położoną gdzieś z boku. To kwiaty od prezydenta miasta Tarnowa. Tak oficjalnie uczczono rocznicę 150-lecia wybuchu Powstania Styczniowego w mieście, który po Lwowie i Krakowie, był najważniejszym ośrodkiem powstańczym dla Galicji. Szkoda słów.

Pokazujemy także grobowce wstępnie wytypowane do konserwacji w 2013 r. Są to grobowce powstańców: Leona Lewandowskiego, Teofila Chmielowskiego, Jana Rydzyńskiego.<< powrót
 
 
Copyright © 2007-2011www.starycmentarz.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone